Mariusz Sieraczkiewicz

Rozwarstwienie

O warstwach, architekturze dwuwarstwowej, trójwarstwowej, wielowarstwowej słyszał prawie każdy programista. Jednak w wielu rozmowach na temat programowania odnoszę wrażenie, że jest to zagadnienie traktowane marginalnie, jak coś co ma niewielki wpływ na codzienną pracę programisty. Mimo że temat jest związany z architekturą systemu, to bez względu na rolę, jaką pełnisz w projekcie wpływa on lub może wpływać na to, co robisz. Ten artykuł mówi o tym, jak w praktyce wykorzystać ten koncept, jak jego zrozumienie może wpłynąć na polepszenia Twojego kodu i jak jednocześnie być pragmatycznym w tej kwestii.
Michał Bartyzel

Metaprogramy w tworzeniu oprogramowania

Jeśli jesteś programistą albo w jakikolwiek inny sposób związany z branżą IT, to najprawdopodobniej po przeczytaniu tytułu, spodziewałeś się porcji informacji technicznych. Muszę Cię zaskoczyć, artykuł będzie o innych programach i o innym programowaniu niż sobie wyobrażasz.

Ludzie posługują się swoimi myślami w zorganizowany sposób. Dzieje się to często na poziomie nieświadomym. Gdy o czymś myślimy, w umyśle pojawiają się różnego rodzaju obrazy, odczucia czy dźwięki. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, w ten właśnie sposób przetwarzamy informacje docierające z zewnątrz (i z wewnątrz).
Dorota Wiśniewska

Po pierwsze komunikacja, po drugie zaangażowanie

Jakie problemy pojawiają się na linii biznes – IT? Czym różnią się projekty w firmach opartych na wytwarzaniu oprogramowania od firm, gdzie IT jest jednym z ich działów. Co się sprawdza, a co się nie sprawdza w czasie realizacji projektów?
Michał Bartyzel

Domain Specific Language - XML i Fluent Interface

Zamiast rozwodzić się nad definicjami i pojęciami zacznę od pewnego problemu, z którym się spotkałem. Jakiś czas temu do generowania raportów używaliśmy biblioteki JasperReports.