O tym jak programować z głową, nie wpaść w typowe pułapki, przestać automatycznie reagować na to, co się dzieje w projekcie i jak używać różnorakich struktur do dekomponowania problemów. Całość okraszona klasycznymi i nowatorskimi technikami zarządzania czasem.
1) Pomodoro co to takiego?
Techniki i szkolenia traktujące o efektywnym wykorzystaniu czasu np. szkolenie gtd (Getting Things Programmed) są dedykowane przede wszystkim managerom i pracownikom biurowym. Typowe szkolenie gtd skupia się na do doprowadzaniu zadań do końca oraz na okiełznaniu chaosu związanego ze stale powiększającą się liczbą rzeczy do zrobienia.
Natura pracy programistów jest zupełnie inna. To praca rzemieślnicza, wymagająca skupienia i samodyscypliny. Poprawie efektywności właśnie takiej - rzemieślniczej pracy - dedykowane są techniki zamknięte w szkoleniu Getting Things Programmed. Warsztat jest podzielony na następujące części:
Jedna z technik, którą poznają uczestnicy szkolenia to pomodoro. Pomodoro to sposób pracy w formie grywalizacji, który pomaga pracować w pracować w pełnym skupieniu niemal przez cały dzień.
2) Estymacja czasu pracy?
Szkoleń o estymacji czasu pracy jest bez liku. Większość z metod szacowania, opiera się na liniowej zależności ilości zadań oraz czasu potrzebnego na ich wykonanie. To bardzo uproszczony model, który działa dobrze w trakcie szkolenia, natomiast w rzeczywistości już nie.
W trakcie szkolenia: estymacja czasu pracy w ramach Getting Things Programmed zapoznasz się ze zdecydowanie bardziej użytecznymi metodami bazującymi na statystyce oraz systematycznym zbieraniu danych. Przede wszystkim dowiesz się, że istnieją dwie grupy metod szacowania zadań: te, które zakładają dość dużą wiedzę na temat wykonywanego zadania oraz te, które dotyczą zadań nieprecyzyjnych, niepewnych i zmiennych.