Michał Bartyzel

Nawyki programisty

Jak myślisz, co ma wpływ na Twoją skuteczność, kiedy programujesz? Wśród wielu czynników z pewnością wymienisz: wiedzę, umiejętności techniczne, doświadczenie, motywację, zaangażowanie, współpracę, chęć uczenia się i wiele, wiele innych. Na ogólnym poziomie wymienione rzeczy dzielą się na dwie grupy: czynniki techniczne oraz czynniki nietechniczne. Zakładamy, że skoro jesteś programistą, to doskonale wiesz, czego potrzebujesz w obszarze umiejętności technicznych. Dlatego proponujemy Ci przyjrzenie się umiejętnościom z drugiej grupy – umiejętnościom nietechnicznym.
Michał Bartyzel

7 kroków zła w projektach IT

Czy zastanawiałeś się już jak to się dzieje, że na początku projektu jesteś maksymalnie zmotywowany, piszesz wspaniałe testy (wszystkie są oczywiście green-bar), używasz swojego najpiękniejszego stylu kodowania, klasy, interfejsy metody, ba! nawet pola mają swoją własną, niepowtarzalną odpowiedzialność. Rysujesz piękne diagramy, używasz wzorców projektowych w rozsądnej ilości, a Twój kod czyta się jak najbardziej przejrzystego ebooka. A potem...potem pojawia się niewielki, ledwo zauważalny zgrzyt, mała rysa na wspaniałym krysztale projektu.
Mariusz Sieraczkiewicz

Strategie doskonałości: Najprostsze możliwe środowisko

Kto nie uwielbia tych wspaniałych chwil, kiedy projekt nabiera kształtu, kolejne funkcjonalności pojawiają się jedna za drugą i nie możemy się nacieszyć wspaniałym programistycznym dziełem. Pielęgnujemy każdy fragment, aby nasze oprogramowanie było jeszcze wspanialsze.
Michał Bartyzel

Język wzorców

Przewrotnie nadałem temu wpisowi tytuł nawiązujący do książki Christophera Alexandra, gdyż od niego zaczęła się ta cała zabawa i chyba już nigdy się nie skończy. Trudno powiedzieć czy Alexander odkrył naturę powtarzalności czy też tylko uświadomił ludziom to, co czynili od zawsze.