Efektywność programisty w liczbach
Programowanie to bardzo złożone zajęcie. Trzeba dużo pracować umysłowo :-) Samo programowanie niesie wiele pułapek, na które należy uważać:
1) Programiści szczególnie często pracują w TRANSIE.
I świetnie, bo dzięki temu są w stanie ogarnąć, to co tworzą! Jednak zbyt długa praca w takim stanie powoduje, że programista traci obiektywizm. W efekcie, łatwo "zawiesza się" na błędzie, krąży wokół problemu przez wiele godzin, nie mogąc znaleźć rozwiązania.
Żeby sobie poradzić z tą kwestią, należy programistów uczulić na ten problem i nauczyć świadomie wychodzić z transu.
2) Programiści NIE ORGANIZUJĄ swojej pracy
Doświadczam tego podczas wielu szkoleń i realizowanych projektów - duża część programistów jest niezorganizowana. Nie planuje. Działa bardzo chaotycznie. Tworzy tymczasowe rozwiązania. W praktyce oznacza to, że stworzony kod jest dużo bardziej skomplikowany niż mógłby być.
Cóż. Nie pozostaje nic innego, jak zaproponować programistom przyspieszony kurs organizacji pracy własnej dla programistów.
3) Programiści są nastawieni na SZCZEGÓŁ
Tylko dlatego są w stanie napisać program! Jednak duża część programistów nie potrafi przełączyć się na widok ogólny (spojrzenie z lotu ptaka). A tylko wtedy są w stanie bardziej obiektywnie spojrzeć na to, co robią i znaleźć luki w swoim rozumowaniu, skupionym na szczególe.
Trzeba programistów nauczyć płynnego przechodzenia między szczegółem a ogółem.
I wiele, wiele innych :) Bycie efektywnym programistą i posiadanie w zespole efektywnych programistów wymaga pracy.
Odpowiednie techniki są omawiane na szkoleniach BNS IT, JEDYNYCH W POLSCE SZKOLENIACH, w czasie których można doświadczyć praktyk związanych z efektywnością programistów.
A teraz pomyśl ... jeśli zmienisz swoje nawyki (lub nawyki swoich programistów) i dzięki temu zyskasz średnio 5 minut w ciągu godziny. W ciągu dnia - zyskasz 40 minut. W ciągu tygodnia prawie 3,5 godziny ... W ciągu roku niemal 21 dni, co daje miesiąc pracy..