Java Developers' Day 2014

Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniami Michała Bartyzela i Mariusza Sieraczkiewicza na konferencji Java Developers Day 2014.

Michał Bartyzel - Conversation Patterns for Software Professionals


Michał Bartyzel, Mariusz Sieraczkiewicz - Strategiczna Refaktoryzacja

Java Developers' Day 2013

W dniach 14-15 października 2013 roku w Krakowie odbędzie się konferencja Java Developers' Day. Prelegantami na konferencji będą konsultanci naszej firmy Mariusz Sieraczkiewicz i Michał Bartyzel.

Mariusz Sieraczkiewicz przedstawi prezentację Mantra architektoniczna - fundament pracy zespołu programistów

Opis prezentacji:
W większych projektach, ile osób nie zapytasz o dokładny zakres kluczowych bloków budujących, otrzymasz różniące się nieco odpowiedzi. Są one na tyle istotne, że przeskalowane przez wielkość zespołu i złożoność projektu, prowadzą do szybkiej erozji architektury, bałaganu w kodzie i rozwiązań, od których jeży się włos. Chcesz skończyć z dziesiątkami niekończących się sporów, co powinno być w controllerze a co nie? Nie chcesz po raz dzisiąty tłumaczyć, czego nie wolno robić w serwisach? Odpowiedzią jest Mantra Architektoniczna.

Jak w zespole zdefiniować Mantrę Architektoniczną? Jak wprowadzić ją w życie? Jak weryfikować? Jak ewoluować? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi.


Michał Bartyzel poprowadzi prezentację Jak zniszczyć swój kod – podstawy lingwistyki dla programistów

Opis prezentacji:
Na złożone problemy nie ma prostych odpowiedzi. Gdyby były, to z pewnością ktoś by już ich udzielił. Takim właśnie złożonym problemem jest utrzymanie jakości kodu. Techniki czystego kodu, wzorce projektowe, czy architektoniczne zakładają u programisty jedną kluczową umiejętność – potrafi on rozdzielić swoje zrozumienie i przemyślenia na temat danego problemu pomiędzy poszczególne elementy składowe danego wzorca, czy techniki. Tak więc kluczem do efektywnego zastosowania technik inżynierii oprogramowania jest umiejętność porządkowania pojęć i struktur myślowych. Jakby tego było mało wspomniane pojęcia i struktury wędrują pomiędzy biznesem a IT, przechodzą przez różnego rodzaju transformacje i wpływają na siebie nawzajem.

W trakcie prelekcji przedstawię, w jaki sposób, stosując bardzo podstawowe elementy lingwistyki i świadomości języka, porządkować własne zrozumienie zagadnień biznesowych tak, aby świadomie stosować do nich narzędzia opracowane przez inżynierię oprogramowania.


Więcej informacji na stronie konferencji http://13.jdd.org.pl/

Zachęcamy do udziału w konferencji.

Java Developers' Day 2012

W dniach 24-25 października 2012 roku odbyła się konferencja Java Developers' Day. Prelegentem na konferencji był Mariusz Sieraczkiewicz, który przedstawił prezentację Naturalny Porządek Refaktoryzacji.

Opis prezentacji:
Mówiąc „refaktoryzacja” myślisz głownie na znanych technikach: Move Method, Remove Middle Man, Substitute Algorithm i innych, które już opisano. Jednak patrzysz w kod Twoje pierwsze pytanie to „Co ma teraz zrobić?” To pytanie ujmuje sedno całego problemu. Refaktoryzacja to coś więcej niż poszczególne przekształcenia. Gdy nurkujesz w sam środek kodu, który woła o pomstę do nieba same przekształcenia to za mało. Potrzeba czegoś więcej. Potrzeba uporządkowanego procesu.

Poniżej przedstawiamy pełne wystąpienie Mariusza Sieraczkiewicza: